Gdy na zegarze wybiła północ, na szczycie Łysej Góry zbierały się czarownice, by wymyślać nowe czary, tańczyć, biesiadować i przygotowywać tajemnicze mikstury...Tak rozpoczął się zlot czarownic i czartów w Zespole Szkół Nr 1 w Opatowie, który miał na celu zapoznać uczniów klas pierwszych ze zwyczajami ich nowej szkoły. Program artystyczny z elementami regionalizmu został przygotowany przez nauczycieli: p. Edytę Gwoździk, p. Małgorzatę Stępień i p. Agnieszkę Zwolską.

Choreografię tańca czarownic przygotowała pani Aneta Król. 27.09. 2013 roku na Hali Sportowej ZS Nr 1 w Opatowie zagościły wiedźmy, czart, biesy i czarne koty. Na ścianach pojawiły się malowidła ukazujące pasmo Gór Świętokrzyskich, ustawiono stos drewna i wielki kocioł, z którego wyczarowywano dla pierwszoklasistów zadania związane z regionem świętokrzyskim. Wielobarwne stroje regionalne, przyśpiewki świętokrzyskie wykonywane przez uczennice: Magdę Stępień i Dominikę Kralę, wspaniała zabawa wypełniła tego dnia mury szkoły. Wspólny śpiew przyśpiewki „Trzy razy kukułeczka" połączył artystów i całą społeczność klas pierwszych, wychowawców i p. dyrektora Tomasza Świątka w kolorowy korowód, który zakończył to „czarodziejskie" spotkanie.