W 60-tą rocznicę otwarcia szkoły miało miejsce niezwykłe wydarzenie, jakim było nadanie imienia, wręczenie sztandaru, odsłonięcie pomnika płk Jana Piwnika „Ponurego” oraz Gala Jubileuszowa ZS nr1 w Opatowie. 7 października 2022 roku przeszedł do historii szkoły jako jeden z najznakomitszych dni.

Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Podczas nabożeństwa został poświęcony sztandar szkoły. W procesji z darami uczestniczyli uczniowie reprezentujący wszystkie kierunki nauczania w ZS nr 1 w Opatowie. Po uroczystej Mszy Św. wszyscy uczestnicy tego niezwykłego święta przemaszerowali na plac przed szkołę prowadzeni przez Orkiestrę Wojskową z Lublina, Kompanię Honorową 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, Kompanię Reprezentacyjną Klas Mundurowych ZS nr1 w Opatowie, poczty sztandarowe wojska, policji, straży pożarnej, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Ostrowcu Św., opatowskich szkół oraz szkół noszących imię płk Jana Piwnika „Ponurego”. Uroczystością dowodził kpt. Robert Wolanin, ponieważ odbywała się ona zgodnie z celebrą wojskową. Hymn narodowy został odśpiewany przy akompaniamencie Orkiestry wojskowej, a w trakcie jego wykonywania poczet flagowy dokonał wciągnięcia flagi na maszt.

Uroczystość została rozpoczęta przez lektorów pana Pawła Sadraka i panią Edytę Gwoździk, a następnie głos zabrał starosta opatowski Tomasz Staniek, który powitał zaproszonych gości: ks dr Michała Spocińskiego – proboszcza Parafii pw. Św. Marcina w Opatowie, dr Zbigniewa Koniusza – Wojewodę Świętokrzyskiego, Teresę Piwnik – bratanicę „Ponurego”, nadinsp. dr Jarosława Kaletę – Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, nadbryg. Krzysztofa Cioska – Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, płk Jarosława Molisaka – Szefa Ośrodka Zamiejscowegow Kielcach Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, płk Adama Włoczewskiego – Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zgranicznych w Kielcach, ppłk Adama Kowalskiego – szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sandomierzu, podinsp. Wojciecha Szymczaka – Komendanta Powiatowego Policji w Opatowie, mł. bryg. Sylwestra Kochanowicza – Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej w Opatowie, w imieniu Kazimierza Mądzika Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, pana Roberta Filipczaka – Starszego Wizytatora Kuratorium Oświaty w Kielcach, dr hab. Jerzego Mazurka – profesora Uniwersytetu Warszawskiego, wicedyrektora Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie, absolwenta ZS nr 1 w Opatowie, mjr Jacka Kowalika – prezesa Fundacji GROM COMBAT, Grzegorza Gajewskiego – Burmistrza Miasta i Gminy Opatów, Andrzeja Grządziela – Wójta Gminy Lipnik, Szymona Sidora – Wójta Gminy Wojciechowice, Krzysztofa Gajewskiego – Wójta Gminy Waśniów, Marzenę Urban – Żelazowską – Wójta Gminy Sadowie, Małgorzatę Jalowską – wicestarostę Powiatu Opatowskiego, Bożenę Kornacką – przewodniczącą Rady Powiatu Opatowskiego, członków Zarządu – Andrzeja Gajka, Kazimierza Żółtka, Macieja Wolańskiego, radnych Powiatu Opatowskiego, dyrektorów i kierowników powiatowych i miejskich jednostek organizacyjnych, dyrektorów szkół z terenu Miasta i Gminy Opatów oraz Powiatu Opatowskiego oraz dyrektorów szkół noszących imię płk Jana Piwnika „Ponurego”.

Głos zabrali zaproszeni goście: dr Zbigniew Koniusz – Wojewoda Świętokrzyski, Teresa Piwnik – bratanica „Ponurego”, w imieniu Kazimierza Mądzika Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, pan Robert Filipczak – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, pan starosta Tomasz Staniek, pani dyrektor Magdalena Gdowska, mjr Jacek Kowalik – operator JW GROM w stanie spoczynku. Po wystąpieniu gości pani Edyta Gwoździk przedstawiła uzasadnienie wyboru przez społeczność szkolną płk Jana Piwnika „Ponurego” na patrona szkoły.

Bardzo ważnym punktem uroczystości było odczytanie przez starostę Tomasza Stańka Aktu Nadania Imienia Liceum Ogólnokształcącemu, Technikum i Branżowej Szkole I stopniaoraz przekazanie go na ręce dyrektora szkoły pani Magdaleny Gdowskiej.

Niezwykle podniosły nastrój towarzyszył kolejnemu elementowi tak ważnego wydarzenia – uroczystemu przekazaniu sztandaru przez starostę T. Stańka. Sztandar z rąk Starosty Opatowskiego otrzymała pani M. Gdowska – dyrektor ZS nr 1 w Opatowie, a następnie przekazała go szkolnemu pocztowi sztandarowemu w składzie: Oskar Raban, Michał Krawczykowski, Jakub Duda.

Podczas ceremonii przekazywania sztandaru można było usłyszeć utwory: „Słuchajcie wszyscy” oraz „Hasło Wojska Polskiego” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej.

Konrad Góra w imieniu młodzieży szkolnej przkazał zobowiązanie do otaczania otrzymanego sztandaru czcią i szacunkiem oraz do rzetelnej nauki i pracy na rzecz dobrego imienia szkoły, miasta, powiatu oraz ojczyzny. Podczas defilady ze sztandarem został zaprezentowany opis jego wizerunku.

Kolejnym bardzo ważnym momentem uroczystości było odsłonięcie przez przedstawicieli władz, rodziny, służb mundurowych, dyrekcji oraz uczniów ZS nr 1 w Opatowie, a następnie poświęcenie pomnika płk Jana Piwnika „Ponurego”, którego dokonał ks. dr Michał Spociński.

Na zakończenie tej części uroczystości prowadzący zwrócili uwagę jak znakomity wzorzec osobowy dla uczącej sie w ZS nr 1 młodzieży będzie stanowił patron płk Jan Piwnik „Ponury”, a wartości, jakie mu przyświecały – miłość do ojczyzny, szacunek wobec drugiego człowieka i troska o innych staną się dla uczniów kanonem najważniejszych wartości.