30 września 2013r. w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej Dyrektor Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie Pan Tomasz Świątek wraz z Kierownikiem Warsztatów Szkolnych Panem Jerzym Lulinem oraz nauczycielem przedmiotów zawodowych Piotrem Cybulą uczestniczyli w konferencji inaugurującej realizację projektu systemowego dla szkół zawodowych województwa świętokrzyskiego: „Edukacja Zawodowa w Praktyce".

          Gośćmi konferencji byli m.in. Małgorzata Muzoł Świętokrzyski Kurator Oświaty, Henryk Salwa przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Janusz Juszczyk z Biura Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Cezary Mielczarz Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Konferencja poprowadziła Pani Maria Krogulec-Sobowiec - Kierownik projektu.

           Cele projektu to: wzrost umiejętności rozpoznawania swoich mocnych stron w kontekście planowania własnej kariery zawodowej i uczenia się przez całe życie u uczniów szkół zawodowych, zwiększenie praktycznych umiejętności wykorzystywania nowoczesnych narzędzi ICT w procesie uczenia się z uwzględnieniem tablicy interaktywnej, platformy e-learningowej, zwiększenie praktycznych umiejętności zawodowych niezbędnych na rynku pracy poprzez udział w stażach/praktykach zawodowych, wzrost zainteresowań i postaw przedsiębiorczych, wzrost umiejętności wykorzystywania nowoczesnych narzędzi ICT poprzez wdrażanie projektów interdyscyplinarnych we współpracy z pracodawcami.

            W czasie konferencji została podpisana umowa na realizację projektu. W ramach zawartego porozumienia nauczyciele i uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum przy Zespole Szkół Nr1 w Opatowie wezmą udział w dodatkowych zajęciach dydaktycznych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi ICT z uwzględnieniem tablicy interaktywnej i platformy e-learningowej, przygotowujących do realizacji szkolnego projektu edukacyjnego o tematyce zawodowej oraz udział w wyjazdowych dwudniowych warsztatach z doradztwa edukacyjno-zawodowego. Ponadto 38 uczniów Zespołu Szkół Nr 1 weźmie udział w praktykach zawodowych w wymiarze od 80 do 120 godzin - w zależności od zawodu w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw zaś dla 2 uczniów partner projektu zorganizuje 160-godzinny płatny staż. Partnerami projektu są Izba Gospodarcza „Grono Targowe Kielce" i Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o. Pozyskane środki finansowe posłużą do stworzenia dwóch specjalistycznych pracowni kształcenia praktycznego – nowoczesnej pracowni gastronomicznej i pracowni obsługi i naprawy ogumienia.