Młodzież z klasy mundurowej pod opieką nauczycieli : pani Edyty Gwoździk , pana Marka Frejlicha i pana Jana Hynka w dniu 19 grudnia 2013 r. złożyła przedświąteczną wizytę w ,, Kwaterze Ponurego'' w Janowicach. Uczniowie i towarzyszący im nauczyciele przekazali w imieniu całej społeczności ZS Nr 1 w Opatowie życzenia pani Gustawie Sali PS. "Sarna'', która była świadkiem wielu wydarzeń podczas II wojny światowej , przyjaźniła się z żołnierzami i partyzantami walczącymi pod dowództwem "Ponurego''.

Młodzież wysłuchała niezwykle ciekawych opowieści pani Gustawy, która pomimo swoich 88 lat cieszy się znakomitą pamięcią. Uczniowie zwiedzili także izbę pamięci , w której zostały zgromadzone przedmioty i odznaczenia należące do płk. Jana Piwnika ,, Ponurego'' oraz książki i fotografie dokumentujące jego działania wojenne. Dla młodych ludzi była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu , ale także okazja do okazywania szacunku i pamięci dla tych , którzy narażając własne życie walczyli , służyli ojczyżnie dążąc do jej wolności. Wspólny śpiew kolęd , opłatek , zapach choiny , jemioła i anioły wprowadziły uczniów , ich nauczycieli i panią Gustawę w świąteczny nastrój. Na zakończenie pobytu w "Kwaterze Ponurego'' młodzież i nauczyciele dokonali wpisu do ,,Księgi Pamięci''z adnotacją :

"Mijają lata...
Rodza się nowe pokolenia
Ale pamięć o wielkim bohaterze
płk. Janie Piwniku ,,Ponurym''
trwa niezmiennie''.