Zespół Szkół nr 1

Zespół Szkół nr 1

technik żywienia i usług gastronomicznych

technik pojazdów samochodowych

technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki

technik budownictwa

technik hotelarstwa

technik logistyk

liceum ogólnokształcące - klasa służb mundurowych

szkoła branżowa I stopnia

Previous Next

Uczniowie z „Górki” pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie pamiętali o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystej akademii pod hasłem: „Pamiętamy – 1 marca” przywołali sylwetki bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

W latach 40- tych i 50- tych XX wieku walczyło tysiące żołnierzy niezłomnych. Polscy patrioci byli wtrącani do więzień, wywożeni do sowieckich łagrów czy skrytobójczo mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa. Byli to m.in. rotmistrz Witold Pilecki czy Danuta Siedzikówna ps. „Inka”.

Na początek wszyscy zgromadzeni w sali uroczyście odśpiewali hymn narodowy. Młodzież  uczciła pamięć bohaterów recytując patriotyczne wiersze, śpiewając pieśni oraz pełniąc honorową wartę przy symbolicznym krzyżu upamiętniającym żołnierzy niezłomnych. Została przedstawiona również prezentacja mulimedialna. Akademię przygotowały polonistki: pani Jolanta Maciąg oraz pani Magdalena Szczygieł.