Nowoczesne kształcenie zawodowe coraz częściej stawia na duży udział środowiska zawodowego działających na rynku firm i instytucji. Ta forma doskonalenia umiejętności i poszerzania wiedzy ucznia polegająca na nauce zawodu organizowanym przez pracodawcę w systemie szkolnym lub formach pozaszkolnych – system dualny kształcenia, od wielu lat jest bardzo upowszechniona w takich krajach jak: Niemcy, Austria, Szwajcaria, Norwegia i Francja. Doceniając zalety kształcenia dualnego w ostatnich latach jego wdrażanie rozpoczęły także polskie wyższe uczelnie, czy szkoły średnie. Zespół Szkół nr 1 w Opatowie to szkoła z tradycjami i ciągle prężnie rozwijająca się placówka dydaktyczna. Już od kilkunastu lat współpracuje z lokalnymi przedsiębiorstwami w ramach kształcenia zawodowego uczniów klas wielozawodowych. Doświadczenie i sukcesy w takich metodach nauczania od kilku lat są także podstawą wdrażania elementów kształcenia dualnego również na poziomie szkół technikalnych. Nawiązywanie szerokiej współpracy z firmami już nie tylko w ramach granic powiatu, ale całego województwa daje szanse uczniom technikum kontaktu z zawodem, przyszłym pracodawcą i pozyskania wiedzy oraz umiejętności. Stwarza to także przewagę dla absolwentów Zespołu Szkół nr 1 wchodzących na rynek pracy, gdzie doświadczenie zawodowe jest ogromnym atutem.

Uczniowie Technikum Hotelarstwa z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie cyklicznie odbywają zajęcia branżowe w kształceniu dualnym u pracodawców z regionu świętokrzyskiego, właścicieli hoteli: ***Miodowy Młyn w Opatowie, ****Bristol ART & Medical SPA w Busku Zdrój i ****Qubus w Kielcach. Korzyści z takiego sposobu kształcenia są obopólne, przyszli pracodawcy poznają wiedzę i umiejętności uczniów z branży hotelarskiej, a uczniowie natomiast zapoznają się przyszłymi miejscami pracy, mają możliwość zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce oraz poznania specyfiki kontaktów na linii pracodawca-klient. W ramach kształcenia dualnego uczniowie klas I i II Technikum Hotelarstwa z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie wraz z opiekunem Iwoną Winiarczyk – Kapsą wzięli udział w praktycznych zajęciach w cztero - gwiazdkowym hotelu klasy biznes Qubus położonym w centrum Kielc. Hotel Qubus należy do sieci 12 nowoczesnych hoteli w Polsce, dysponuje 162 miejscami noclegowymi w 90 pokojach. Młodzież w ramach zajęć praktycznych dowiedziała się, jak funkcjonuje obiekt, poznała charakter pracy w tego typu obiekcie oraz profil gościa.

Dnia 17 marca 2017 roku odbyła się wycieczka na XXIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolnej AGROTECH w Kielcach. Uczestnikami byli uczniowie I, II i III klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie wraz z opiekunami Władysławem Politem, Grzegorzem Popkiem i Mariuszem Kowalskim. Wystawcy z Niemiec, Austrii, Włoch, Danii, Słowenii, Ukrainy, Francji, Czech, Holandii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, USA, Białorusi, Węgier, Łotwy, Słowacji oraz Polski zaprezentowali kilkadziesiąt nowoczesnych maszyn – ciągników, kombajnów i wiele innych urządzeń i maszyn rolniczych. Targi odwiedziły delegacje oficjalne z Ukrainy, Republiki Federalnej Niemiec, Mołdawii i Nowej Zelandii, byli również przedstawiciele Finlandii, Algierii. Na targach prezentowały się takie marki branży rolniczej: New Holland, Case IH, John Deere, Claas, Kuhn, Deutz-Fahr, Ursus, Farmtrack, Steyer, Zetor, Landini, Same, Valtra.

Zapraszamy wszystkich do wysłuchania audycji radiowej w Radio Opatów w sobote 18 marca o godz. 17:00