28 maja 2014 r. uczniowie klasy I Technikum  Żywienia i Usług Gastronomicznych udali się na wycieczkę na teren północno – zachodniej Lubelszczyzny pod opieką p. Agnieszki Frejlich, p. Marka Frejlicha i p. Agnieszki Zwolskiej. W trakcie wycieczki zwiedzili zabytki Janowca i Kazimierza Dolnego nad Wisłą. W Janowcu podziwiali ruiny zamku który został wzniesiony  na początku XVI wieku. W trakcie zwiedzania obejrzeli dziedziniec, krużganki, taras widokowy na pradolinę Wisły, a także znajdujący  się w pobliżu  barokowy dworek i spichlerz zbożowy wraz z zachowanym wyposażeniem. Następnie „Ciuchcią” udali się  do przystani z której odbyli rejs statkiem do Kazimierza po drodze podziwiając malowniczą panoramę przełomu środkowej Wisły.

Dnia 28.05.2014r. w  sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie odbył  się  ostatni już mecz piłki siatkowej chłopców pomiędzy drużynami Zespołu Szkół Nr1 i Zespołu Szkół Nr2, który decydował o zdobyciu tytułu Mistrza Powiatu w roku szkolnym 2013/2014 w kategorii szkół  średnich.  Było to piąte spotkanie obu zespołów. Po zwycięstwie 3 : 0 w setach tytuł Mistrza Powiatu  zdobyła drużyna SKS Zespołu Szkół Nr1  w Opatowie, którą opiekowali się Piotr Oparowski  i Robert Gubernat.

Uczniowie klasy II Liceum Mundurowego zrealizowali swój własny projekt ”Kapsuła czasu”. Prace nad projektem rozpoczęły się w kwietniu 2014, uczniowie podzieleni na grupy wybrali obszary, nad  którymi wspólnie pracowali. Jedna grupa zajęła się przygotowaniem skrzynki i zbieraniem materiałów. Druga grupa przygotowała przewodnik prezentujący zawartość kapsuły wraz z opisem. Kolejna grupa opracowała listy do przyszłych pokoleń.  Listy przygotowano w językach:polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Czwarta grupa odpowiedzialna była za opracowanie programu związanego z zakopaniem kapsuły oraz jego realizację.  Po zakończeniu projektu, uczniowie dokonali oceny  swojej własnej pracy.

W dniu 27 maja 2014 r. w Zespole Szkół Nr1 w Opatowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie kulturalne – występ rosyjskiej grupy baletowej „ Teatralny Sezon I Hipollino” z Jeżewska na Uralu. Młodzi artyści rosyjscy przedstawili spektakl baletowy opisujący losy zwykłych amerykańskich kolonistów z czasów kalifornijskiej gorączki złota w 1850 r. Choreografia przedstawienia oddawała klimat amerykańskiego Dzikiego Zachodu i oprawiona była atrakcyjną formę współczesnej muzyki rockowej. Rosyjscy artyści ukazali młodzieży, nauczycielom i pracownikom szkoły bardzo wysoki poziom sztuki baletowej łącząc w swym występie taniec klasyczny ze współczesnym.