Dzień Edukacji Narodowej obchodzony był w Zespole Szkół Nr 1 w sposób bardzo uroczysty. W dniu 11.10.2013 r. odbyła się akademia, w której uczestniczyła cała społeczność szkoły oraz zaproszeni goście: wicestarosta opatowski - Gustaw Saramański, kierownik wydziału oświaty - Marek Gołasa, przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego - Stanisława Papaj oraz prezes ZNP - Andrzej Soroka. Wicestarosta Gustaw Saramański życzył zebranym nauczycielom wielu sukcesów w pracy zawodowej i tego, aby wysiłek włożony w kształcenie i wychowanie młodzieży zaowocował zrozumieniem i satysfakcją wychowanków, a ich osiągnięcia były powodem do dumy i zadowolenia. Życzenia złożył również dyrektor szkoły - Tomasz Świątek oraz zaproszeni goście.

W dniu 02 października 2013 roku na terenie Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie odbyły się eliminacje szkolne XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności. To przedsięwzięcie skierowane było do wszystkich uczniów z klas o profilu Technik żywienia i usług gastronomicznych. Organizatorem Olimpiady był Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu. Podstawowym założeniem tego projektu edukacyjnego było kształtowanie zainteresowań naszych uczniów strukturą procesu produkcji żywności oraz nowoczesnymi technologiami żywienia stosowanymi w przemyśle spożywczym – powiedziała Monika Wicha nauczycielka biologii w tej placówce oświatowej.

Aby uczcić pamięć o przeszłości, o dokonaniach i wielkiej odwadze żołnierzy Cichociemnych walczących podczas II wojny światowej w Górach Świętokrzyskich w murach ZS NR 1 w Opatowie dyrektor szkoły gościł założycieli Fundacji Żołnierzy Cichociemnych i Armii Krajowej - Annę i Bogdana Rowińskich oraz mjr Jacka Kowalika – byłego komandosa J.W. Grom. Wspólnie z gośćmi nauczyciele Edyta Gwoździk i Marek Frejlich udali się do kwatery płk Jana Piwnika „Ponurego" znajdującej się w Janowicach. 

W dniu 08.10.2013 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Opatowie przeprowadzone zostały wymagane przepisami o ochronie przeciw pożarowej - praktyczne ćwiczenia, w zakresie sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji. Akcją ewakuacyjną kierował Dyrektor Szkoły Pan Tomasz Świątek. Po ujawnieniu zagrożenia szybko dokonał oceny sytuacji i wybrał najkorzystniejszy sposób postępowania. Ewakuowany został cały budynek szkoły. Uczniowie pod nadzorem nauczycieli opuścili pomieszczenia, udali się na miejsce zbiórki dla ewakuowanych, gdzie zostali zebrani w zwarte grupy i otoczeni opieką.