„Polonia semper fidelis" to hasło przyświecające XVII edycji Festiwalu Eutrapelia, którego inauguracja odbyła się 13 listopada 2013 roku w Stalowej Woli. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem J. E. ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza w Kościele Bożej Opatrzności. Na uroczystość przybyły grupy młodzieży z 48 szkół ponadgimnazjalych z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Patronami Festiwalu byli J. E. ks. Biskup K. Nitkiewicz, wojewodowie, marszałkowie i kuratorzy wspomnianych województw, Katedra Pedagogiki Pastoralnej i Teologii Wychowania KUL w Stalowej Woli oraz Telewizja Kablowa STELLA.

12 listopada 2013 r. o godzinie 1200 uczniowie i grono pedagogiczne Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie wzięli udział w I Opatowskim Biegu Niepodległości, który odbył się na opatowskim rynku. Liczna grupa młodzieży wraz z opiekunami przemaszerowała ulicami miasta w strojach i z rekwizytami w barwach narodowych czym wzbudziła zainteresowanie społeczności miasta. Z tej okazji młodzież przygotowała kotyliony, które wręczała zgromadzonym na rynku mieszkańcom.

11 listopada 2013 r. z okazji 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie wzięli udział w obchodach Święta Narodowego. Po uroczystej mszy w kolegiacie p.w. św. Marcina delegacja szkolna złożyła wieniec pod pomnikiem mjr Topora Zwierzdowskiego. Podczas uroczystości uczniowie liceum służb mundurowych Zespołu Szkół Nr 1w Opatowie pełnili honorowa wartę na rynku miejskim.

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie w dniu 12 listopada 2013r. odebrali z rąk Świętokrzyskiej Kurator Oświaty Małgorzaty Muzoł , członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierza Kotowskiego oraz Wicewojewody Grzegorza Dziubka stypendia Prezesa Rady Ministrów. W roku szkolnym 2013/2014 stypendystami w naszej szkole zostali: Aleksandra Sado – uczennica III klasy Liceum Mundurowego oraz Jakub Tenderenda – uczeń II klasy Technikum Mechanicznego.