Uczniowie klas mundurowych ''szkoły na górce'' uczestniczą w licznych szkoleniach doskonalących ich umiejętności, ale także poznają ciekawe i doświadczone osoby związane ze służbami mundurowymi. Kolejne z tego cyklu spotkanie odbyło się z inicjatywy nauczycieli koordynujących pracę klas mundurowych – pani Edyty Gwoździk i pana Marka Frejlicha oraz pedagoga szkolnego pani Małgorzaty Stępień. Na spotkanie z ''mundurówką'' został zaproszony, co ciekawe – urodzony w Opatowie - gen. dywizji pan Andrzej Pietrzyk.

8 stycznia 2018r. w Krakowie odbył się etap okręgowy X Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej, który przebiegał pod hasłem „Nietypowe obiekty noclegowe”, zorganizowany przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy. Technikum Hotelarstwa z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie reprezentowały trzecioklasistki: Julia Lipińska i Kinga Chaniecka. W całej Polsce do eliminacji przystąpiło 314 uczestników w 9 okręgach. Olimpiada ma charakter ogólnopolski, ponieważ w tym samym czasie obywają się eliminacje w 9 okręgach w całej Polsce. Eliminacje okręgowe polegały na rozwiązaniu zadań sprawdzających wiadomości i umiejętności w zawodzie technik hotelarstwa w zakresie planowania i realizacji usług w recepcji, obsługi gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie. Należało również wykazać się wiedzą na temat aktualnej sytuacji na rynku hotelarskim i turystycznym, dodatkowo biegle poruszać się w tematyce dotyczącej nietypowych obiektów noclegowych.

W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów w dniu 23 stycznia br. na obiekcie Warsztatów Szkolnych Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie odbyły się ćwiczenia  Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Tematem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie organizacji działań ratunkowych podczas wybuchu pożaru. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że kilku uczniów zostało poszkodowanych i nie zdołało ewakuować się z zagrożonych pożarem pomieszczeń. Do akcji gaszenia zainscenizowanego pożaru przybyło 3 jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Opatowa oraz dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Brzezia i Rosoch.

Młodzież klasy I Technikum Hotelarstwa z Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie wraz z opiekunami Iwoną Winiarczyk – Kapsą i Małgorzatą Stępień, wzięła udział w praktycznych zajęciach w czterogwiazdkowym butikowym hotelu Bristol**** ATR & Medical SPA w Busku Zdroju, miejscu, gdzie sztuka łączy się z terapią i terapia ze sztuką. Hotel mieści się w samym centrum Busku – Zdroju w sąsiedztwie ogrodu łazienkowskiego i  jest on połączeniem zabytku z nowoczesnością. Zajęcia poprowadziły panie – Anna Turek i Marta Barańska, które na wstępie zapoznały przyszłych hotelarzy z ciekawymi informacjami związanymi z historią i współczesnością hotelu Bristol, opowiedziały o dziełach sztuki zdobiących ściany hotelu i holu. Młodzi hotelarze rozpoczęli zajęcia od serca hotelu – recepcji. Pracownik omówił zadania tego pionu: wyposażenie i jego współpracę z innymi działami hotelu, objaśnił działanie profesjonalnego programu komputerowego do zarządzania pracą całego obiektu i obsługi rezerwacji, a ponadto przedstawił procedury „check-in” i „czeck-out” stosowane w przypadku gościa indywidualnego. Młodzież podczas tej części zajęć dowiedziała się, jak bardzo ważny jest pierwszy kontakt z gościem hotelowym. Prowadząca zajęcia omówiła sposoby komunikowania się z gościem, podała przykłady potrzeb i  wymagań stawianych przez gości hotelowych.