Najtrudniejsze są pierwsze kroki w nowej szkole,... ale nie w „Szkole na Górce”. Pierwszoklasiści już stanowią wielką rodzinę, zawiązały się przyjaźnie i sympatie, a przyczyniły się do tego nie tylko miła atmosfera i opiekuńczy nauczyciele, ale także wyjazd integracyjny, jaki miał miejsce w dniach 17 i 18 września. Uczniowie klas pierwszych w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie wraz ze swoimi wychowawcami bawili się w ośrodku wypoczynkowym w Chotowej w województwie podkarpackim. Podróż uatrakcyjniła wizyta w jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce – w pałacu w Łańcucie. Młodzież zwiedziła kompleks muzealny wraz z otaczającym go malowniczym parkiem oraz wozownię. Ta nietypowa lekcja historii okazała się podróżą w czasie od wczesnego średniowiecza po II wojnę światową. Uczniowie docenili zajęcia bez podręczników i zeszytów, ale za to z arystokratycznymi rekwizytami.

W ramach realizacji projektu „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region” nauczycielki przedmiotów zawodowych w technikum żywienia i usług gastronomicznych w Opatowie, panie Monika Wicha i Agnieszka Spała na początku września wzięły udział w wizycie studyjnej w Szwajcarii. W ramach pobytu zatytułowanego „Szwajcarski system kształcenia dualnego” nauczyciele przedmiotów zawodowych województwa świętokrzyskiego spotkali się z przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za system kształcenia zawodowego w Szwajcarii i poznali zasady organizacji dualnego systemu kształcenia w tym kraju.

Powiat Opatowski / Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opatowie jako realizator pilotażowego programu pn. „Aktywny samorząd” ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje o możliwości dofinansowania kosztów nauki dla osób niepełnosprawnych w ramach pilotażowego programu „Aktywny Samorząd” – moduł II. Adresatem pomocy w module II jest osoba niepełnosprawna, która: - posiada znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności: w zależności od ilości złożonych wniosków dofinansowanie przydzielane jest proporcjonalnie.

W dniu 07.09.2017r uczniowie wszystkich klas Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki brali udział w ogólnopolskim pokazie ciągników i sprzętu rolniczego organizowanego przez Centrun Dystrybucji Firmy Valtra oraz Trille Technika Rolnicza i Leśna Piotr Maciejczyk Opatów. Celem pokazów było zademonstrowanie najnowszych osiągnieć stosowanych w ciągnikach firmy Valtra oraz współpracujących z nimi wiodących firm rolniczych produkujących topowe maszyny takie jak: Amazone, Fiskin, Kuhn i Rauch. Nasi młodzi rolnicy mieli możliwość zapoznania się najnowocześniejszym sprzętem. Ze względu na fakt, iż uczniowie starszych klas TMR posiadają prawo jazdy kategorii B i T finansowane przez szkołę, odbyli samodzielnie jazdy testowe prezentowanymi pojazdami. Uczestnicy wykazali się dużą znajomością zagadnień rolniczych i umiejętnościami praktycznymi.